> > 590

Co to jest haft komputerowy?

maszyna haftujaca

Haftowanie kojarzy nam się z bardzo tradycyjnym rzemiosłem. Współcześnie jednak profesjonalne hafciarnie coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie. Haft komputerowy to innowacyjny sposób wykonywania haftów przez maszynę hafciarską. Tę nowoczesną metodę wykorzystuje między innymi hafciarnia w Aleksandrowie Łódzkim.

Czym jest haft komputerowy?

Haft komputerowy jest nowoczesną formą zdobnictwa tkanin. Łączy w sobie tradycyjny ręczny haft znany od wieków ze współczesną techniką komputerową. Dzięki temu wszystkie czynności wykonywane są znacznie szybciej, automatycznie i bardzo precyzyjnie. Do pracy niezbędne jest zastosowanie maszyny hafciarskiej. Maszyna hafciarska sterowana jest komputerowo. Wzór zaprojektowany na komputerze przesyłany jest bezpośrednio do hafciarki, a cały proces przypomina standardowe drukowanie. Cały proces haftowania wykonuje oczywiście maszyna haftująca, zadaniem człowieka jest nadzorowanie procesu oraz wstępne wprowadzenie projektu do komputera. Komputerowe haftowanie przebiega szybko, jest stosunkowo proste, a jednocześnie zapewnia niezwykle dokładne rezultaty.

Hafty komputerowe są niezwykle trwałe. Bywają znacznie lepsze jakościowo w porównaniu do nadruków czy naprasowanek, ponieważ nie niszczą się podczas użytkowania czy prania. Przez bardzo długi czas zachowują swój pierwotny wygląd.

Co to właściwie jest hafciarka komputerowa?

Hafciarka komputerowa to specjalne urządzenie, które łączy ze sobą funkcje standardowej maszyny do szycia ze sterowanym komputerowo modułem napędzającym ramię, na którym zamocowany jest materiał do obróbki. Hafciarka może wykonać nawet najbardziej finezyjne, skomplikowane wzory, zachowując przy tym perfekcyjną precyzję nawet w najmniejszym detalu.

Jak wykorzystywany jest haft komputerowy?

  • Reklama: loga firmowe na koszulkach, w dresach, kurtkach, kamizelkach, smyczach itd.
  • Gadżety: ręczniki z napisami, ozdobne hafty na kocach, ściereczkach, fartuchach kuchennych itd.
  • Gastronomia: obrusy, serwetki,  fartuchy dla kelnerów, haftowane menu itd.
  • Odzież liturgiczna: ornaty, obrusy ołtarzowe, szaty, sutanny itd.