> > Podstawowe-maszyny-profesjonalnej-szwalni-odziezy

Podstawowe maszyny w profesjonalnej szwalni odzieży

maszyna do szycia

Profesjonalne szwalnie odzieży nastawione są przede wszystkim na masową produkcję. Działają szybko, a jednocześnie niezwykle precyzyjnie. Nie byłoby to możliwe bez zastosowania wielu specjalistycznych maszyn. Warto poznać podstawowe maszyny, które najczęściej wykorzystywane są w profesjonalnych szwalniach odzieży.

Szwalnia odzieży — maszyny

Powszechnie stosowane są przede wszystkim stębnówki przemysłowe jedno- i dwuigłowe. Stębnówki jednoigłowe przeznaczone są przede wszystkim do szycia lekkich i średnich materiałów. Niektóre modele stębnówek jednoigłowych mogą być jednak używane do szycia ciężkiego, np. tkanin technicznych, skór itp.

Stębnówki dwuigłowe, w zależności od modelu, mogą być używane do szycia materiałów lekkich i średnich, np. ubrań, pościeli, bielizny, ale także do szycia ciężkiego, np. skóry, skaju, ekoskóry. Co ciekawe, modele maszyn przeznaczonych do szycia ciężkiego są w stanie wykonać dwa równoległe szwy oraz zakręty igły. Podwójne ściegi umożliwiają m.in. solidne obszywanie kieszeni.

Współczesne maszyny wykorzystywane w szwalniach odzieży cechują się zmniejszonym poziomem wibracji i stosunkowo cichą pracą. Co więcej, są to urządzenia energooszczędne, bezpieczne i precyzyjne.

Guzikarki i dziurkarki

Szwalnia odzieży nie mogłaby działać bez wielu innych urządzeń pozwalających na wykonywanie codziennych obowiązków. Należą do nich przede wszystkim dziurkarki i guzikarki.

Guzikarka, jak sama nazwa wskazuje, służy do przyszywania guzików płaskich i na słupku. Co więcej, maszyna ta wyposażona jest w dodatkowe funkcje, takie jak np. automatyczne obcinanie nici czy samoczynne podnoszenie uchwytu.

Kluczowe znaczenie w pracy szwalni mają również dziurkarki. Urządzenia znajdujące się na wyposażeniu każdej profesjonalnej szwalni odzieży. Używane są do obszywania dziurki ściegiem płaskim stębnówkowym lub łańcuszkowym. Wyróżniamy w tym przypadku dziurkarki bieliźniane, które stosowane są do pracy z cienkimi i średnimi materiałami (np. koszulki, podkoszulki, bielizna, odzież niemowlęca). Dziurkarki odzieżowe stosowane są w przypadku grubych materiałów i służą do szycia m.in. żakietów, marynarek, spodni, kamizelek, płaszczy.

Coraz większą popularnością cieszą się maszyny szwalnicze typu autolap – do tworzenia szwów płaskich, znajdujących zastosowanie przede wszystkim w odzieży sportowej.