> > Wybrane-wlokna-sztuczne-wlasciwosci-zastosowanie

Wybrane włókna sztuczne – właściwości i zastosowanie

włókna sztuczne

Włókna sztuczne są powszechnie wykorzystywane w naszym życiu. Używane są nie tylko do szycia odzieży, ale również innych wyrobów tekstylnych, takich jak tapicerka czy wyroby przemysłowe.

Włókna sztuczne można podzielić na dwie podstawowe kategorie: włókna sztuczne przetworzone i włókna syntetyczne (niecelulozowe). Poznaj przykładowe właściwości i zastosowanie wybranych włókien sztucznych.

Włókna sztuczne przetworzone

  • Włókna celulozowe wykonane są z celulozy ścianek komórkowych krótkich włókien bawełny lub z drzewa sosnowego. Wyróżniamy trzy najważniejsze rodzaje włókien celulozowych: wiskozowe, octanowe i trójoctanowe.
  • Włókna wiskozowe – powstają z polimerów pochodzenia naturalnego. Wiskoza jest miękka, gładka i wygodna. Wyróżnia się połyskliwością i używana jest przede wszystkim do produkcji odzieży, m. in. sukienek, kurtek, bluzek, bielizny, podszewek, garniturów. Produkowane są z niej również wyroby przemysłowe (np. produkty medyczne) i akcesoria meblowe (narzuty, prześcieradła, koce itd.).
  • Włókna octanowe – używane są do produkcji bluzek, sukienek, kurtek, bielizny, a także podszewek i krawatów. Włókna octanowe doskonale zachowują swój kształt, są miękkie, gładkie i sprężyste.
  • Włókna trójoctanowe – składają się z octanu celulozy. Cechują się termoplastycznością, sprężystością i nie kurczą się. Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy produkcji odzieży, w tym przede wszystkim plisowanych sukienek i spódnic.

Włókna syntetyczne

  • Włókna polimerowe – ich właściwości zależą przede wszystkim od składu chemicznego i orientacji cząsteczek włókien.
  • Włókna poliamidowe – wyróżniają się wysoką sprężystością i wytrzymałością. Wykazują doskonałą odporność na tarcie i są termoplastyczne. Znajdują zastosowanie przy produkcji rajstop, pończoch, legginsów. Używane są również do tworzenia tapicerki domowej i wyrobów przemysłowych, takich jak spadochrony, kordy opon, poduszki powietrzne itd.
  • Włókna poliestrowe – to włókno termoplastyczne i wytrzymałe. Stosowane jest do produkcji odzieży (koszule, spodnie, kurtki itd.), akcesoriów domowych (prześcieradła, koce, poduszki itp.), wyrobów przemysłowych (szelki bezpieczeństwa itp.)
  • Włókna spandeksowe – wysoce elastyczne, wygodne, dobrze zachowują swój kształt i są wytrzymałe. Stosowane są wyłącznie w połączeniu z innymi włóknami. Znajdują zastosowanie przy produkcji wyrobów pończoszniczych, bielizny wyszczuplającej, strojów kąpielowych itd.
  • Włókna akrylowe – są miękkie i ciepłe, przypominają nieco naturalną wełnę. Wykorzystywane są głównie przy produkcji mebli domowych.