> > Zaawansowana-technologicznie-szwalnia-odziezy

Zaawansowana technologicznie szwalnia odzieży

Współczesne szwalnie

Szwalnia odzieży bardzo wielu osobom kojarzy się z miejscem o nieco zamierzchłym sposobie produkcji odzieży. Wyobrażamy ją sobie jako miejsce, gdzie krawcowa siedząca przy wielkiej maszynie do szycia skrupulatnie obrabia materiały z zastosowaniem tradycyjnych metod szwalniczych. Kupując ubrania masowej produkcji, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że nowoczesne szwalnie to miejsca, gdzie wykorzystywane są nowoczesne zdobycze technologii. Dla współczesnych krawcowych i krawców czas się wcale nie zatrzymał, wręcz przeciwnie – zaawansowane technologie otworzyły przed nimi całe spektrum nowych możliwości w produkcji odzieży na szeroką skalę.

Profesjonalne szwalnie odzieży to dziś zakłady, w których realizowane są różnorodne zlecenia: począwszy od skomplikowanych ubrań wykonywanych na zlecenie projektantów, skończywszy na odzieży firmowej i reklamowej produkowanej w wielu egzemplarzach.

Szwalnia odzieży i nowoczesne technologie

Nowe technologie w produkcji odzieży zagościły na dobre w naszym kraju. Są one wykorzystywane już na etapie projektowania ubrań, ponieważ już w tym momencie można skorzystać z zaawansowanego systemu CAD. Ale zmiany widoczne są również w przypadku organizacji i sterowaniu procesami produkcji.

Rodzaj, poziom i zakres wykorzystywanych maszyn specjalistycznych i automatycznych w produkcji odzieży zależy przede wszystkim od rodzaju ubrań oraz ilości wykonywanych egzemplarzy. Jak w każdej innej dziedzinie produkcji obowiązuje zasada, że im większa ilość egzemplarzy, a co za tym idzie im większa powtarzalność operacji, tym bardziej opłacalne okazuje się użycie zautomatyzowanych maszyn. Zatem jeśli szwalnia wykonuje ubrania o stosunkowo niewielkiej zmienności detali i fasonów, np. koszulki polo reklamowe, koszule, odzież dżinsową, kombinezony pracownicze itd., zdecydowanie korzystniejsze jest dla niej zainwestowanie w specjalistyczne maszyny, takie jak automaty do kieszeni i kołnierzy itp. I rzeczywiście coraz więcej polskich szwalni wykorzystuje takie możliwości, przez co może wyjść do klientów ze znacznie szerszą ofertą usługową.

Standardem w większości nowoczesnych szwalni są np. automaty typu dziurkarka, guzikarki itd. Również maszyny do szycia stają się coraz bardziej zaawansowane i współpracują z oprogramowaniem zdecydowanie usprawniającym proces produkcji odzieży.