> > Wlokna-naturalne-wlasciwosci-zastosowanie

Włókna naturalne – właściwości i zastosowanie

Włókna naturalne

Włókna naturalne otaczają nas praktycznie przez całe nasze życie, zarówno w nocy, jak i w dzień. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej, poznając rodzaje i najważniejsze zastosowanie włókien, które są wykorzystywane do produkcji odzieży.

Chociaż rodzajów i typów włókien tekstylnych jest bardzo wiele, jednak przede wszystkim dzielimy je na dwie podstawowe kategorie, czyli włókna naturalne i włókna sztuczne. W tym przypadku skupimy się przede wszystkim na włóknach naturalnych.

Najważniejsze włókna naturalne

  • Bawełna – najczęściej wykorzystywana w produkcji odzieży. Pozyskuje się ją z torebek nasiennych roślin. Każde pojedyncze włókno może występować w postaci płaskiej, skręconej lub pustej w środku wstęgi. Bawełna cechuje się bardzo dobrą wytrzymałością, niską elastycznością, delikatnością w dotyku, wygodą noszenia, dobrą chłonnością oraz zdolnością dobrego przewodzenia ciepła. Wykorzystywana jest do produkcji odzieży, tekstyliów domowych (ręczniki, szlafroki, pościel itd.)
  • Len – len jest ceniony, ponieważ jak żaden inny materiał zapewnia chłód i świeżość w gorące dni. Niestety jest nieco droższy niż inne włókna naturalne. W 70% składa się z celulozy, w 30% z pektyny, popiołu, tkanki drewna i wody. To najbardziej wytrzymałe włókno roślinne. Cechuje się doskonałą chłonnością, dobrze przewodzi ciepło i nie nagrzewa się. Len jest też delikatnie połyskliwy. Z lnu tworzy się garnitury, sukienki, spódnice, koszule, a także obrusy, ścierki, prześcieradła, zasłony itd.
  • Wełna – to tkanina pochodzenia zwierzęcego, od owiec. Zbudowana jest z białka i jest dość szorstkim materiałem. Wygląd wełny może się różnić, w zależności od gatunku owcy, z którego została wykonana. Wełna jest higroskopijna i szybko pochłania wodę. Używana jest do produkcji kurtek, garniturów, spodni, swetrów, kapeluszy, a także koców, dywanów, tapicerki itd.
  • Jedwab – to tkanina cienka i delikatna. Pozyskiwana jest z kokonów gąsienic jedwabnika. Jedwab charakteryzuje się połyskliwością i odbija światło pod różnymi kątami. To tkanina miękka w dotyku, gładka i śliska. Jest lekka i wytrzymała. Używana jest do produkcji koszul, krawatów, bluzek, bielizny, piżam, szlafroków, sukienek. Znajduje zastosowanie również w meblarstwie.